Oświetlenie do salonu

mar31

Gdy zastanawiamy się jak oświetlić salon, musimy zrozumieć znaczenie odpowiednio ukształtowanej aranżacji oświetleniowej. Przecież już człowiek prehistoryczny pierwszy raz rozpalił ogień, uzyskując w ten sposób światło, czy jednak takie byłoby dla nas aktualnie wystarczającym? Oczywiście nie. 

Dobrze zaplanowane oświetlenie jest kluczowe dla wyglądu wnętrza i jego atmosfery. Podkreśla ciekawe rozwiązania architektoniczne i elementy wykończeniowe, może odwrócić uwagę od podjętych złych decyzji. Jeśli dysponujemy wnętrzem małym, dobre umiejscowienie oświetlenia może je powiększyć. Salon przestronny, urządzony nowocześnie i surowo, za sprawą ciepłego światła może wieczorem wydawać się przytulniejszy. Pytanie jak oświetlić salon to praktycznie kwestia tego, jak będą wyglądały nasze codzienne wieczory czy uroczystości w nim organizowane.


Biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb, jak i temperamentów domowników, przestrzeń dzienna powinna posiadać wiele możliwości jej kreacji. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby światło główne oświetlało przestrzeń centralną salonu. Unikajmy jednak mocnych i ostrych źródeł światła, które mogą psuć atmosferę. Odpowiednie będzie światło rozproszone w dobranej do stylu wnętrza oprawie oświetleniowej, efektownie i skutecznie rozpraszającej światło. Skuteczny w salonie jest także ściemniacz. Wybór dekoracyjnych lamp na rynku jest nieograniczony, więc to raczej jego nadmiar może przysporzyć nam trudności.
Kolejnym rodzajem oświetlenia, które wprowadza przyjemną, przytulną atmosferę jest oświetlenie ścienne w formie kinkietów. Buduje ono nastrój pomieszczenia i pozwala na zastosowanie światła pośredniego, co oszczędza nasz wzrok wieczorami. Podobnie działają źródła oświetlenia miejscowego, w tym podłogowe lampy stojące z możliwością regulacji strumienia świetlnego. Dzięki niej, bez szkody dla oczu będziemy mogli rozkoszować się lekturą wciągającej książki.

Jak oświetlić salon by podkreślić nietypowe rozwiązania architektoniczne?


Formą uzupełnienia oświetlenia głównego może być punktowe oświetlenie LED lub jego wersja w formie listew. Jest ono wygodne w instalacji i tanie w eksploatacji, dzięki dużym możliwościom barwy światła uzyskać można praktycznie każdy zamierzony efekt.

Jak oświetlić salon? Czy zadałeś sobie już to pytanie?
Co było pierwsze – jajko czy kura? Czy o tym, jak oświetlić salon powinno się myśleć przed rozpoczęciem prac budowlanych czy już w ich trakcie, a może zdać się na wiedzę budowlańca?

O aranżacji oświetlenia w tak ważnym miejscu jakim jest salon, powinno się decydować już w momencie opracowywania projektu architektonicznego. Jego aranżacja powinna zostać dopasowana do stref funkcjonalnych i układu komunikacyjnego między pomieszczeniami. Dzięki jej profesjonalnemu opracowaniu efekt końcowy jest o wiele lepszy niż pojedyncze źródło światła na środku sufitu. Warto inwestować w oświetlenie i profesjonalną pomoc.

mar  31